• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
Editörden mesaj
bilgi@kentveyasam.com
Çorlu için doğru tercih; Ahmet Sarıkurt
24/03/2019
Ahmet Sarıkurt, Çorlu Belediye Başkanlığı için doğru tercihtir. Çorlu'yu CHP'den almak ancak CHP'nin oylarını bölmekle mümkün olabilir.
Önce "ben partime küstüm" tavrı içindekilerin ders almaları dileğiyle 25 yıl önce yaşanan bir seçimi anımsatmak istiyorum.
Tarih 27 Mart 1994. Recep Tayyip Erdoğan, bu seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Aldığı oy oranı ise yüzde 25.19'du.
Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerinin değiştirilme sürecini başlatan bu sonuç, ortanın solu olarak tanımlanabilecek siyasal anlayıştaki partilerin didişmeleri sonucunda ortaya çıktı.

Refah Partisi adayı olarak seçimlere katılan Recep Tayyip Erdoğan yüzde 25.19 oy alırken, Bülent Ecevit döneminde yüzde 30-35 bandında seyreden CHP oyları; SHP, DSP ve yeniden kurulmuş olan CHP arasında paylaşıldı.
(SHP - Sosyaldemokrat Halkçı Parti adayı Zülfü Livaneli yüzde 20.30, DSP - Demokratik Sol Parti adayı Necdet Özkan yüzde 12.38 ve yeniden kurulmuş olan CHP- Cumhuriyet Halk Partisi adayı Ertuğrul Günay yüzde 1.40 olmak üzere toplam yüzde 34.08 oy almışlardı.)
Bu bölünme olmasaydı, oyların yüzde 34.08'ini ortanın solunun çıkaracağı aday almış olacaktı.

Gelelim bugüne; Çorlu'da Ahmet Sarıkurt'un aday gösterilmesini sindiremeyen bir grup CHP'li hemşehrimizin 25 yıl önce İstanbul'da düşülen hatanın eşiğinde olduklarını görüyoruz.
Gönül ister ki, hemşehrilerimiz böyle bir hataya düşmesinler. CHP'nin oylarını bölerseniz AKP'ye destek vermiş olursunuz.
Denebilir ki, "Canım ne var? AKP adayı da hemşehrimiz değil mi?"
Elbette hemşehrimiz. Bu kardeşimiz, siyaset yapmak için AKP'yi seçmiş olabilir. Ama bu tercihi yaparken acaba, din ticareti yapanlarla, Atatürk'le hesaplaşmayı marifet sayanlarla içiçe olmak zorunda kalacaklarını düşünmüşler miydi? Onu bir düşünsünler.

*
Bir de Ünal Baysan üzerinden Sarıkurt'u yıpratma heveslileri var. Bu arkadaşlar da "efendim, Ahmet aday ama, arka planda Ünal var."
Eee?
Yani Ünal Baysan istedi diye mi Ahmet Sarıkurt aday yapıldı?
Yok böyle bir şey. Ünal kardeşimizin parti içinde o derece etkisi olsa...
Ünal Baysan, kendi döneminde eleştirilecek işler yapmış olabilir. İyi işler de yaptı. Anılacaksa yaptığı iyi işlerle anılacak. Ama onun yanlışlarını gösterip Sarıkurt'u yıpratmaya kalkışmak en hafif ifadesiyle ayıptır.
Ahmet Sarıkurt, CHP içinde oluşturulmaya çalışılan yeni yapılanma stratejisine uygun bir CHP'li olduğu için Trakya'nın en büyük kenti Çorlu'da Belediye Başkan Adayı yapıldı.
Trakya'nın en büyük kenti Çorlu'yu CHP'nin elinden almak ancak CHP'li seçmenin oylarını bölmekle mümkün olabilir. Bu oyuna gelinmemeli. AKP eğer Çorlu'da hatta Trakya'da halkın rızasını almak istiyorsa, öncelikli olarak Ergene sorununu çözmeli. Bu güne kadar ne söylense boş çıktı. Bu halk nasıl inanacak?


1890 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ertuğrul Akbay neden öldü? - 08/03/2019
Mekanı cennet olsun. Işıklar içinde yatsın.
Halit Tekinyılmaz - 06/01/2019
Kendisini tanıyan herkesle sevgi-saygı çerçevesinde dostluğu vardı. Sevenleri onu "adam gibi adam" diye tanımlıyor.
Yazık oluyor Trakya'ya - 08/10/2017
Hayvancılık ne durumda diye sorulunca bu konunun mağduru durumundaki Trakyalı "sen önce mera nerde onu sor" deme noktasına geldi.
Çorlu Teknoloji Üniversitesi nasıl gerçekleşir? - 15/08/2017
Çorlu üniversitesi fikrini bilim çevrelerinde seslendirecek temsilcimiz yok!
Çorlu Üniversitesi - 11/08/2017
Fikir olarak eskidir, ama, acaba gerçekten isteniyor mu?
Trakya’yı kötüleştirme çabaları - 22/07/2017
Trakya'nın havası zehirli gazlar, toplağı kimyasal atıklarla artarak kirleniyor.
102 yıllık bir ömür; Sezaettin İlkesengil - 29/03/2017
Yüz yılı aşkın yaşamının son dönemecindeydi… Her gün iki gazete alır, tiryakisi olduğu birkaç yazarı okurdu; tv ana haber bültenlerini izlerdi.
Çorlu gazetesi 57 yaşında - 08/09/2016
İlk çıktığında haftada bir gün İstanbul'da basılır, Çorlu'da dağıtılırdı.
Çorlu'daki askeri binalar - 02/06/2016
Koruma altına alınmış bulunan askeri binalar, yapıldıkları dönemin belgeleridir.
 Devamı
Halk TV'den Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu