• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
Editörden mesaj
bilgi@kentveyasam.com
Çorlu Üniversitesi
11/08/2017
Çorlu'da bir üniversite kurulması fikri eskidir. Ancak yüksek eğitim kurumlarının artırılması ana fikri kapsamında her ilde bir üniversite açılması gündeme geldiğinde önceliği Tekirdağ aldı. Namık Kemal Üniversitesi kuruldu

Trakya'da her il üniversiteye kavuştuktan sonra ilçelerin payına da fakülteler, yüksekokullar düştü. Normal gelişimi içinde Çorlu'nun yükseköğretim kurumu gereksinmesi karşılanmıştı.

Ne var ki, -yanlışlığı zaman içinde sert biçimde anlaşılan- planlama tercihlerinin sonucu Çorlu'da hızlı bir sanayileşme ve buna bağlı kontrol edilemez hızlı nüfus artışı yaşandı. Bu süreçte geleceğe dönük projeler üretme konusunda ne yazık ki başarılı olunamadı.

Bugün Çorlu, Türkiye ölçeğinde bir sanayi bölgesidir. Sahip olduğu nüfus ve sanayi gücü Çorlu'ya zorunlu görevler yüklemektedir.

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ÇTSO) uzun vadeli projeleri arasında yer alan "İleri Teknoloji Üniversitesi" kurulması da bu görevlerden biri, hatta en önemlisidir.
ÇTSO tarafından yaptırılan olabilirlik-yapılabilirlik araştırmasında "bir ileri teknoloji üniversitesinin niçin kurulması gerektiği" ile ilgili şu görüşler yer alıyor:
"Çorlu, Türkiye'nin en büyük sanayi bölgelerinden biridir ve sürekli olarak artan nüfusu ile Trakya'nın en büyük şehri haline gelmiştir. Dolayısıyla Trakya'nın merkezi Çorlu'da bir üniversitenin sağlayacağı araştırma, geliştirme, inovasyon, sosyal ve kültürel hizmetlere duyulan ihtiyaç had safhaya gelmiştir. Kurulacak İleri Teknoloji Üniversitesi; Çorlu'ya ve Çorlululara, bölgedeki sanayiye, endüstriye nihayetinde ülkemize büyük yararlar sağlayacaktır. Çorlu İleri Teknoloji Üniversitesi bölgemize vizyon getirecek, yeni bir iklim kazandıracak ve getireceği yeniliklerle Çorlu'nun sosyal havasını değiştirecektir."

Bu saptamaya katılan bir Çorlulu olarak, bir ileri teknoloji üniversitesi fikrinin gerçeğe dönüşmesini samimiyetle isterim. Çorlu'da yaşayanlar, siyaset, bilim ve sanayi ticaret alanında etkili pozisyonda olan kişi ve kurumlar acaba bu fikri benimsiyor mu?

Yoksa bu fikir, bizler gibi düşünenlerin gönül tellerine dokunmak için edilen bir laftan mı ibaret?


716 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çorlu için doğru tercih; Ahmet Sarıkurt - 24/03/2019
Ahmet Sarıkurt, Çorlu Belediye Başkanlığı için doğru tercihtir. Çorlu'yu CHP'den almak ancak CHP'nin oylarını bölmekle mümkün olabilir.
Ertuğrul Akbay neden öldü? - 08/03/2019
Mekanı cennet olsun. Işıklar içinde yatsın.
Halit Tekinyılmaz - 06/01/2019
Kendisini tanıyan herkesle sevgi-saygı çerçevesinde dostluğu vardı. Sevenleri onu "adam gibi adam" diye tanımlıyor.
Yazık oluyor Trakya'ya - 08/10/2017
Hayvancılık ne durumda diye sorulunca bu konunun mağduru durumundaki Trakyalı "sen önce mera nerde onu sor" deme noktasına geldi.
Çorlu Teknoloji Üniversitesi nasıl gerçekleşir? - 15/08/2017
Çorlu üniversitesi fikrini bilim çevrelerinde seslendirecek temsilcimiz yok!
Trakya’yı kötüleştirme çabaları - 22/07/2017
Trakya'nın havası zehirli gazlar, toplağı kimyasal atıklarla artarak kirleniyor.
102 yıllık bir ömür; Sezaettin İlkesengil - 29/03/2017
Yüz yılı aşkın yaşamının son dönemecindeydi… Her gün iki gazete alır, tiryakisi olduğu birkaç yazarı okurdu; tv ana haber bültenlerini izlerdi.
Çorlu gazetesi 57 yaşında - 08/09/2016
İlk çıktığında haftada bir gün İstanbul'da basılır, Çorlu'da dağıtılırdı.
Çorlu'daki askeri binalar - 02/06/2016
Koruma altına alınmış bulunan askeri binalar, yapıldıkları dönemin belgeleridir.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.703816.7707
Euro17.458117.5281
Hava Durumu