• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
Tunç Tangil
tangil@kentveyasam.com
Çorlu'da rant kavgası
02/06/2016
Çorlu'da arazi paylaşımı hep var; kolay kolay da bitmez. Ne zaman bir Çorlu muhabbeti açılsa içine araziyle ilgili konular da girer.
Neden?
E arazide rant var.
Burası da hızla gelişen bir bölge olduğuna göre arazi değer buluyor.
*
Yalçın Bayer kardeşim yazıyor, çiziyor; tabir caizse Çorluluları uyandırıyor. Şimdi gündemde askeri binalar ve bunların konuşlandığı araziler var.
Görünürde kimse şuraya şu yapılacak diye açık açık söylemiyor, ama zihinlerinde rant fikri çöreklenmiş olanların boş durmadıkları anlaşılıyor.
Eski devlet hastanesi ve yanında sınır komşusu sayılacak durumdaki asker hastanesinin arazileri üzerine hesabı olanlar bir şeyler karıştırıyorlar. Yalçın Bayer, yarın olacakları önceden haber veriyor. Sağ olsun.
*
Gözünü rant bürümüş olan kimse için Çorlu'nun gelişmesi, kentin tarihi dokusu falan önemli değil. Onlar ne kazanacaklarına, nasıl kazanacaklarına bakarlar. Halkın isteği neymiş ne değilmiş umursamazlar.
Asker hastanesi, kamu mülküdür. Milli Savunma Bakanlığı'nın kullanımına verilmiş hazine arazisidir. Bunlarla ilgili yapılacak tasarruflar herhangi bir kimsenin mülkünü almak anlamına gelmiyor. Ama böyle değerli araziler için karar verilirken kent insanının görmezden gelinmesine de gönlümüz razı olmuyor.
Yapılan işlemler, sade vatandaşın tepki koyabilecekleri duruma gelinceye kadar iş işten geçmiş olabilir. Ancak işlem aşamasında olup bitenleri bilecek durumda olan kişi ve kurumlar vardır; örneğin belediye.
Halk işlemleri bilmez ama belediye bilir. O bakımdan bu tür kent bütününü ilgilendirecek değerdeki girişimlerde halkın hakkının, görüş ve düşüncesinin savunucusu yerel yöneticilerdir. Daha doğrusu onlar olmalıdır.
*
Çorlu'nun en değerli arazileri üzerinde yapılan veya yapılacak işlemler varsa, belediye yetkilileri, tabii başta belediye başkanı, halka bilgi vermek zorundadır. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'a düşen Çorlu halkının isteği dışında işlemler yapılmasına kapı açmamaktır.
Ben şahsen Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan'dan bu konularda yapılanları açıklamasını istiyorum ve bunu bekliyorum. Ve tabii bu araziler üzerinde yapılacak icraatlarda halkın istekleri doğrultusunda tavır almasını da istiyorum.
Halkın istemediği bir girişim varsa, Ünal başkan da halkla birlikte karşı durmalıdır.
Yakışan odur.


2334 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çorlulu olmak - 22/12/2015
Bu sözün anlamını yüksek öğrenim için Çorlu dışına çıkmak zorunda olduğumuz yıllarda öğrenmiştik.
Halk TV'den Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu