• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
Prof. Dr. Kantarcı'nın, Kanal İstanbul sunumu

Kanal İstanbul, Türkiye’nin gündeminde birinci sıraya yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 yıl önce bir seçim vaadi olarak ortaya attığı proje bugün Türkiye’nin geleceğini ekonomik siyasal açıdan etkileyecek en önemli konu boyutu kazandı.

Bu önemli konu ile ilgili bilgilendirme çalışmalarını sürdüren bilim insanlarının başında Çorlulu bilim insanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı geliyor.

Kantarcı, projenin Türkiye’nin geleceğini ne boyutta etkileyeceğini yıllardır çeşitli platformlarda anlatıyor.

Kantarcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kanal İstanbul Çalıştayı’nda da bilgilendirme çabalarını sürdürdü.

Prof. Kantarcı, Çalıştay’da yaptığı sunumda çevre, ekolojik denge, su havzaları, tarım alanları, yerleşim birimleri, doğal etkilenmeler açısından Kanal İstanbul’un nasıl bir sonuç doğuracağını gözler önüne serdi.

Kantarcı sonucu 4 ana başlıkla açıkladı:

1. İstanbul 3. Hava alanı geniş bir orman alanı ile otlak ve tarım alanlarının ve de balık yataklarının geri dönüşümsüz olarak yok edilmesine sebep olmuştur.

2. İstanbul kanalının açılması pek çok önemli olumsuz etkilerinin yanında, çok değerli tarım ve otlak alanlarının ve balık yataklarının yok edilmesine sebep olacaktır.

3. Geçim alanları yok edilen köy halkı buradan göç etmek zorunda kalacaktır.

4. Arazinin yabancı uyruklu kişi ve kuruluşlara satılması ise; bir tür işgalyöntemi olup, mülkün asıl sahipleri olan Türklerin göçe zorlanması ve çok uluslu bir bölge oluşması ile sonuçlanacaktır.

Not:
Prof. Dr. Doğan Kantarcı (Orman Mühendisi, Toprak İlmi ve Ekoloji Profesörü) tarafından Kanal İstanbul Çalıştayı’nda yapılan sunum içeriğine dosyalar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tıklayınız: Kanal İstanbul Çalıştayı

  
829 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Halk TV'den Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu