• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
İstanbul (yeni) Havalimanı su kanalları yetersiz

 Çorlulu bilim insanı, toprak ilmi ve ekoloji uzmanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı, henüz tam kullanıma açılmayan İstanbul Havalimanı’nda yağışlı dönemlerde sıkıntı yaşanabileceğini belirtti. Yeni İstanbul Havalimanı 2 Mart 2019 Cumartesi saat 17.00’de Ulusal Kanal’da yayımlanan Kent ve Yaşam programında tartışıldı. Mimar Osman Güdü’nün hazırlayıp sunuculuğunu üstlendiği programda Prof. Dr. Doğan Kantarcı ile Prof. Dr. Selih Eryıldız, yeni havalimanı konusunda bilgi verdiler.

Konu Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bir haber sonrası gündeme geldi.
Cumhuriyet gazetesi, geçen hafta yağış nedeniyle bir uçağın pistte kayması üzerine konuyla ilgili olarak bilim insanlarının görüşlerini aldı. Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Cumhuriyet’te yayımlanan açıklamasında yeni havalimanı pistinin askeri uzakların inip kalkabilecekleri nitelikte olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:
“Yolcu uçaklarının da inip uçabilmesi için arazideki akarsu ve göl tortullarını kazıyıp kıyıya yığdılar. Suyu sızdırmak için kanallar yaptılar. Onun üstüne de kum serdiler. Kumu da Karadeniz’in dibinden bir pompa gemisi ile karaya püskürtüp yığdılar. Koca bir kum dağı oldu. Üstte kum tabakası, altta suyu akıtacak boru sistemi. Ancak üste serdiğiniz kumun geçiriminden fazlasını akıtamazsınız. Dolayısıyla yukarıdaki kum ne kadar suyu sızdırıyorsa o kadar akıtır. 24 saatlik maksimum yağışlar Kumköy (Kilyos) ve Bahçeköy meteoroloji istasyonlarına göre yaklaşık 143 mm/metrekare. Ama günlük 200 mm üzerinde yağmur yağarsa siz 143 milimetreye göre hesap yaparsanız 200 mm metrekare yağışı sızdırmaz. İkincisi 200 mm/metrekare yağışı kum emse dahi art arda üç gün yağış olursa kumun gözenekleri dolduğu için sızdırma hızı da yavaş olduğu için su yüzeysel akışa geçer veya alanda su göllenir. Öyle bir durumda koskoca uçağı oraya indirmeye kalkarsanız kontrol etmeniz güçleşir. İhalede 130 metre olarak belirlenen kod 90 metreye düşürüldü. Havalimanının güneyindeki yol yüksekte kaldı. Dolayasıyla havalimanına düşen yağış ancak Karadeniz’e gidecek. Bir tarafı yol bir tarafı Karadeniz, altı, geçirimi sınırlı kum, oldu size havuz.”
Bu haberden sonra Ulusal TV de 2 Mart 2019 Cumartesi günkü yayınında bilim insanlarını buluşturdu.

Not: Ulusal TV'de yayınlanan programı izlemek için tıklayınız.

  
499 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİNDöviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.53868.5728
Euro10.085810.1262
Saat
Hava Durumu