• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
    • Kent ve Yaşam
    • Sürdürülebilir çağdaş bir kent yaşamı, ortak aklın ürünüdür
Çevre kirliliği onları da tüketiyor; kutup ayıları

Çevre sorunu dünyamızın temel sorunlarının başında yer alıyor. Bu kapsamda süregelen yanlış kullanımlar insan yaşamını da kökten etkileyen tükenişleri birlikte getiriyor. Yöremizde derelerin, toprağın, havanın tükendiğini haykırıyoruz. Doğal kaynakların hoyrat kullanımı sadece insanlar için değil tüm canlılar için yaşamsal tehdit oluşturuyor. Çevre Örgütü GreenPeace, yaşam alanları daraldığı için soyları tükenmekte olan kutup ayılarıyla ilgili başlattığı kampanya kapsamında ilginç bilgiler yayımladı.
GreenPeace tarafından derlenen ve Dünya Kutup Ayıları Günü nedeniyle 27 Şubat’ta yayımlanan verileri paylaşıyoruz.

1 - Kutup ayıları aslında beyaz değil.
Bu doğru. Kutup ayılarının aslında derileri siyah (burunlarına bakın) ve tüyleri renk pigmentine sahip değil, yani şeffaf. Bu tüyler ışığı yansıtarak beyaz görünmelerini sağlıyor. Zekice, değil mi?

2 - Kutup ayıları, büyük beyaz köpek balığından daha güçlü ısırabilir.
1235 birim olarak ölçülen ısırma kuvvetleriyle kutup ayıları, büyük beyaz köpek balığı, Bengal kaplanı ve Afrika aslanından daha güçlü bir ısırığa sahiptir.

3 - Kutup ayıları sadece ayaklarını kullanarak iletişim kurabilir.
Attıkları her adımda kutup ayılarının pençeleri geride bir koku izi bırakır. Bu da onların çok geniş alanlarda bile birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar. Bir de bizim ayaklarımıza bakın, ne kadar sıkıcı!

4 - Kutup ayıları atlar kadar hızlı koşabilir.
Kutup ayıları saatte 40 kilometre hızla koşabilir. Bu da bir yarış atıyla yarışabilecekleri anlamına geliyor.  

5 - Kutup ayıları gece görüş gözlükleriyle görülemez.
Kalın yağ katmanları ve meşhur kürkleri, kutup ayılarının karlarla kaplı Kuzey Kutbu’nda sıcak ve rahat olmalarını sağlar.  Ama aynı zamanda onları gece görüş gözlüklerinden de saklar. Kutup ayıları sıcağı çok iyi bir şekilde izole ederek kızılötesi ışıkta neredeyse tamamen görünmez hale gelirler.

6 - Kutup ayılarının üç göz kapağı vardır.
Evet, bu doğru, tam 3 tane! Üçüncü göz kapağı gözlerine ulaşan UV miktarını azaltır ve böylece onları kar körlüğünden korur. Yaşadıkları yeri düşünürsek bu epey işlerine yarıyor olmalı!

7 - Kutup ayıları su içmez.
Kuzey Kutbu’nda bulunan içilebilir suların çoğunluğu, tahmin edebileceğiniz gibi donmuş durumdadır. Bu bizim için sorun oluşturabilir ama kutup ayıları için asla! Çünkü onların su içmelerine gerek yok, ihtiyaçları olan H₂O’yu yağ yakımı sırasında gerçekleşen kimyasal tepkime ile elde edebilirler.

8 - Kutup ayıları ıslanmaz.
Kutup ayılarının kürkleri iki katmanlıdır. Kutup ayıları okyanusta yüzerken, dış katmandaki kürk, iç katmandaki kürkü ıslanmaktan korur. Sudan çıktıklarında vücutlarını hızlıca bir sallamaları güne kaldıkları yerden devam etmeleri için yeterlidir.

9 - Kutup ayılarının dili mavidir.
Fotoğraf kendini anlatıyor :)

10 - Rekortmen bir kutup ayısı 9 gün boyunca yüzdü.
Bir kutup ayısı, 9 gün boyunca hiç durmadan 687 km yüzerek, bugüne kadar en uzun süre yüzen kutup ayısı oldu (Eğer merak ediyorsanız bu hiç durmadan 232 saat ediyor).

  
519 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİNDöviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.87237.9039
Euro9.24659.2835
Saat
Hava Durumu